Andre projekter
Sara Martinsen er optaget af planter, naturen og menneskets forhold til naturen; hvordan vi agerer, forbruger og behandler verden omkring os. Med afsæt I håndværksmæssige teknikker formidler hun materialernes potentiale og deres ophav.
I forbindelse med sin soloudstilling En! Gang! Til! på Kunsthal Rønnebæksholm har Kim Richard Adler Mejdahl indgået et samarbejde med forlystelsesparken BonBon-Land. Han muterer sit barndomslykkeland om til en grotesk udstilling, hvor han får mulighed for at fortælle om den oversete kulturhistoriske værdi, han mener,… Læs mere
Lys er fundamental for vores opfattelse af verden. Den kinesiske designer, Zeyu Rong, har i en leg med farver undersøgt (og manipuleret med) vores opfattelse af lys og skygge på forskellige overflader.