Andre projekter
Arkitekterne Dominique Hauderowicz og Kristian Ly Serena har sammen tegnestuen, dominique + serena. I Træværkstedet har de opholdt sig i tre uger og benyttet CNC-fræseren flittigt til at producere delementer til deres seneste projekt, ‘A New Theory of Love’.
Karen Bjerregaard har arbejdet på produktionen af en serie store værker til udstillingen, Det man ikke ser, i Pakhusgalleriet Nykøbing Sjælland. Arbejdet på Statens Værksteder har gjort det muligt at sy lærreder, implementeret med sejlringe, og eksperimentere med knogletryk i en stor, rumlig væginstallation.
Med afsæt i et tidligere ophold på Statens Værksteder med keramiker Signe Fensholt, har møbeldesigner Anne Brandhøj arbejdet videre med sammenstillinger af træ og porcelæn. Det overordnede tema kredser om centrifugalkraft og forskellige tørrings- og brændingsmetoder.