Andre projekter
På konserveringsværkstedet er Lena Bjerregaard tilbage med samlingen af kinesiske 1800-tals uniformer, og hun har denne gang Mette Jensen med til arbejdet med at restaurere det mørnede stof, så dragterne er klar til udstilling. Med tyl, limfilm og tynde silketråde forstærker og fikserer de to… Læs mere
I forbindelse med en udstilling til Kunstpakhuset har billedkunstner og musiker, Maj Kjærsig, arbejdet på metalværkstedet med at producere intuitivt bøjede kroge, inspireret af S-kroge, der vil fungere som ophæng til keramiske plader.
Sammen med tre andre kunstnere udstiller keramiker og billedkunstner Manuel Canu i foråret 2017 på Gammelgaard Kunst- og Kulturcenter i Herlev. I udstillingen MELLEM / RUM skabes forskellige former for interaktion mellem både kunstneriske medier og udstillingsrum.