Andre projekter
Anne Marie Ploug arbejder med tegninger af former, der kan minde om bladvækster. Som lange gobeliner af lys og skygger hænger de mellem gulv og loft. De er grafiske, stramme og nøgterne men i en skala, der også gør dem voldsomme og taktile. Anne Marie… Læs mere
Matilde Duus har opholdt sig på SVFKs metalværksted for at arbejde med projektet, Tårekanal. Hun har skabt en udendørs springvandsskulptur til kunstfestivalen, KOLONIEN III afholdt i august 2019 i sommerhuskolonien ABC i Rødovre kommune.
Erasure er Vibeke Rohlands selvrefererende titel på en serie tekstile objekter, skabt af producerede tekstiler. Serien frembærer processen som en modifikation af disse, gennem hvilken en ny identitet har manifesteret sig og gør dem til separate og unikke værker.