Andre projekter
Arkitekt, Mika Friis, har arbejdet i træværkstedet på sit projekt Hakuri. Med udgangspunkt i at videreudvikle et møbel, har hun undersøgt samlingsteknikker gennem forskellige konstruktioner i træ.
Med fokus på farver, materialer og print vil tekstildesigner Kristine Mandsberg udarbejde en tekstilkollektion til visning på kroppen i form af fysiske bekldningsdele samt visualiseringer og animerede prints og props/accessories. Skal bl.a. udstilles hos Senko studio i Viborg i efteråret 2009.
Med inspiration fra de færøske klipper og grottevægge har Ragnhild Hjalmarsdóttir Højgaard skabt en serie gobeliner i færøsk fåreuld, der vil fungere som både udsmykning og akustikgardiner i to auditorier i det nye uddannelsescenter Glasir i Tórshavn, tegnet af Bjarke Ingels Group.