Andre projekter
Veo Friis Jespersen skaber en skulptur i rustfrit stål og sandblæst glas. Skulpturen opstilles på et opholdsplateau ved indgangen til Skjød landsbys idrætsplads.
Hos kunstner Jesper Aabille bliver klassiske smørrebrødsmadder manifesteret i akvarel og træ. Projektet udmunder i Den Illustrerede Smørrebrød Encyklopædi, som udstilles på Format Artspace i Nansensgade. Udstillingen skydes i gang med en klassisk rejemad og en lille flyversjus dertil. Jesper Aabilles projekt består i udformningen… Læs mere
Trine Struwe har arbejdet i Statens Værksteders udendørs atelier, Huggegården, på en serie af skulpturer, der tager udgangspunkt i typografi. Det negative rum i vores skriftsprog som luften i o’et, bollen over å’et osv., har været omdrejningspunktet. Nærmere bestemt mellemrummene, hullerne og åbningerne.