Andre projekter
I atelieret på plan 3 er projektet Urban Palette udviklet henover sommeren. Urban Palette er fællestitlen på en række unikke tekstiltryk, der indfanger effekten af byens farver. En kolorit, som er betinget af elektrisk lys og kunstigt frembragte farver og materialer set i forhold til… Læs mere
Amanda Betz og Julie Lützen arbejder hver især på en serie værker til en udstilling på Galleri Klejn i Allinge, i forbindelse med Bornholms Kunstuge i september 2013. Temaet for både udstillingen og kunstugen er kant.
Lotte Gertz har arbejdet på grafisk værksted med eksperimentelle træsnit i stort format. Hun har arbejdet med forskellige raderingsteknikker som blødgrund, akvatinte og koldnål på japansk papir og kobbertryk.