Jørgen Carlo Larsen skal arbejde på en permanent skulptur/udsmykning til Københavns Universitets nye forskningsbibliotek på hjørnet af Øster Farimagsgade og Gothersgade.
Andre projekter
Gitte Jungersen har i lerværkstedet bygget enkle, firkantede former med et indre og et ydre, der refererer til den kendte keramiske type: beholderen. Brændingen er helt central i hendes arbejde som en transformerende dobbeltkraft, der på én gang agerer både tilblivelse og nedbrydning.
Mit arbejdsophold forår 2020 på SVFKs Tekstilværksted er en naturlig udvikling og konsekvens af mine tidligere projekter i form af koncept og proces (1994 StandStills, 1998 The HoleStory, 2015 CrossRoads) og en videreudvikling af mit arbejdsophold på SVFK i 2019. At skabe unika værker af… Læs mere
Med udgangspunkt i en stærk fascination af træet som materiale og dets potentiale skaber Eske Rex værker i stor skala. Sporene, der efterlades i processen, forbliver synlige og bidrager på den måde til værkernes endelige udtryk og mange fortællinger. Hans arbejde i Store Formater går… Læs mere