Andre projekter
Billedkunstner Kristian Devantier har på SVK udført tre store træskulpturer, der skal indgå i hans kommende soloudstilling på Galleri Franz Pedersen i Horsens. Værkerne er inspirerede af det kendte oliemaleri Frokost i det grønne fra 1863 skabt af den franske maler Édouard Manet.
Arkitekterne Ida Flarup og Maria Mengel har under deres arbejdsophold udviklet og realiseret projektet ’Dørens Rumligheder’ – en række innovative byggeelementer, der tilføjer et skulpturelt aspekt til den moderne byggeindustri. Projektet er støttet af Statens Kunstfond og Nationalbankens Jubilæumsfond. DET UNIKKE OG DET STANDARDISEREDE… Læs mere
Molly Haslunds arbejde på Statens Værksteder for Kunst er centreret omkring forberedelsen af en stor soloudstilling til Overgaden. Med både performative, skulpturelle og digitale værker vil hun udfolde og udfordre vores kropslighed og vores måde at være sociale på.