Til separatudstillingen vævede Vibeke Klint en serie store gulvtæpper i målene 4 x 4 meter og 4 x 6 meter. Disse tæpper skulle suppleres med silkebannere.
Andre projekter
På SVK arbejder billedkunstner Daniel Svarre på soloudstillingen ”Solo”, som skal vises på Kunsthal Nord i 2014. Udstillingen omfatter en række stedsspecifikke skulpturer og tekstilcollager, som alle på den ene eller anden måde tager afsæt i Daniels egen krop og samtidig forholder sig til det… Læs mere
I det lille fotostudie arbejder Karine Hald med Sylvia Plaths dagbøger til en udstilling, som skal finde sted på Kristiansand Kunsthall i efteråret 2023.
Billedhugger Kristian Dahlgaard har for mange år siden skabt en byggesten – en slags legoklods, som han bygger sine skulpturer op af. Den har otte kanter og kan sættes sammen på utallige måder. En rombelignende figur med mål fra en skabelon, som altid ligger i… Læs mere