Til separatudstillingen vævede Vibeke Klint en serie store gulvtæpper i målene 4 x 4 meter og 4 x 6 meter. Disse tæpper skulle suppleres med silkebannere.
Andre projekter
Fotograf og dokumentarist Ditte Haarløv Johnsen voksede op i den mozambiqueske hovedstad Maputo, og gennem de sidste godt 20 år har hun fotograferet portrætter af en gruppe homoseksuelle venner og familie, byen og (døde) dyr. Gennem en årrække har hun udstillet omkring 50 af billederne… Læs mere
Louis André Jørgensen har fået et ophold i Frederiksholms Atelier til at arbejde med sin kommende soloudstilling, Bjergtaget, på det kunstnerdrevne udstillingssted Bladr på Nørrebro.
At lave billeder uden et kamera og finde andre måder at skabe billeder på er noget, Christine Clemmesen er ekstremt interesseret i.