Til separatudstillingen vævede Vibeke Klint en serie store gulvtæpper i målene 4 x 4 meter og 4 x 6 meter. Disse tæpper skulle suppleres med silkebannere.
Andre projekter
Kathrine Ærtebjerg har været optaget af at save forskellige former ud i krydsfiner og bemale dem i Turboladen (SVFKs største atelier), hvor hun har opholdt sig fra start april til slut maj.
Fotograf Christina Capetillo deltager i foråret 2013 i en gruppeudstilling med titlen Uden for myldretid. Udstillingen, som er et samarbejde med tre andre fotografer, fokuserer på ”yderområdernes stedsbundne potentialer”, og Christina har valgt at fotografere et udsnit af provinsbyer, som hun sætter op imod kystlandskaber… Læs mere
Søren Lose har i sensommeren 2014 eksperimenteret med forskellige stilformer i SVKs atelier på plan 2, på træværkstedet og metalværkstedet. Til en udstilling på Fotografisk Center omhandlende arkitektur og fotografi har Lose konstrueret nogle store krydsfiner-kasser, der, som søjle til fotografi, vil udfordre det rumlige… Læs mere