Grafiske arbejder til udstilling i Limfjordscentret i Thy, “Hurup Calling”, juli-sept. 2008. Fortsættelse af arbejdsperiode i maj.
Andre projekter
Billed- og lydkunstner Owen Armour har fået ophold i atelier plan 2 for at udvikle en udstilling og en kunstbog under titlen “Instant Afterglow”. Udstillingen og bogen har dog ikke noget med hinanden at gøre. Kunstbogen er en kortlægning af Owens oevre – for første… Læs mere
Around Albert Eckhout reflect on the series of paintings in the Nationalmuseet in Copenhagen by Albert Eckhout, made on his expedition to Brazil (1637-1644) in order to document the “New World”. Specifically fruits and vegetables from Brazil.
Til sin soloudstilling UD AF MOR på Møstings Hus har Maria Wæhrens arbejdet med morfiguren i en bred værkproduktion, der inddrager materialer lige fra ægtempera og jord til harlim og bambusspyd. Maria kan lide at slippe kontrollen og lade processen forme sig af automattegningens tilgang.