Inspireret af stoppede sokker og lapper vil væveren lave prøver på computervæven. Disse prøver laves til forskellige firmaer, bl.a. Georg Jensen, Damask.
You May Also Like
Når Marie Kølbæk Iversen skaber installationer har hun brug for plads. Rummet omdannes til et univers af lys og mønstre, og når vi træder ind foran billedfladen ændres den som en direkte reaktion på vores bevægelser. Ved at rette kameraer og projektorer mod den samme… Læs mere
Arkitekt Anne Romme, vinder af Time to Design – new talent award 2008, har i perioden september til november 2008 arbejdsophold på Statens Værksteder, hvor der arbejdes på vinderprojektet ’Saturated Porosity’. Resultaterne af opholdet udstilles efterfølgende i Normann Copenhagens butik og showroom på Østerbro, København.… Læs mere
De to vævere, Lotte Dalgaard og Berthe Forchhammer, har henover sommeren opholdt sig i SVFKs væveværksted for i fællesskab at væve et kortæppe til Davinde Kirke.