Laura Barüel skal under sit arbejdshophold på Statens Værksteder arbejde på projektet Nordic Flora Patterns of Praise. Hendes formål med projektet er at udvikle et billedsprog og en mønsterpraksis, som tager afsæt i den nordiske flora/vegetation og nogle karakteristiske træk ved de nordiske landskaber.
Andre projekter
Christine Clemmesen har under sit ophold på det grafiske værksted og i it-rummet arbejdet med fotolitografi fra aluminiumplader.
Menneskesal er en arkitektonisk installation, bygget på træværkstedet og i atelier plan 2. Installationen vil både skabe plads til individuel fordybelse og samtale og fremstå som en permanent del af Blågårdens Bibliotek fra november 2022.
Under et ophold på tekstilværkstedet har de nyuddannede tekstildesignere, Liv Marie Rømer og Trine Tronhjem, arbejdet mod at skabe store mønsterforløb og kompositioner inden for tekstiltryk. De har undersøgt øjets perception og kroppens oplevelse af tekstiler ved at trykke lange forløb, der kan give en… Læs mere