Udvikling af prototyper.
Andre projekter
I Memorabilia of an architect mødes arkitektens snilde, pinjetræets linjer og japansk lak i et samspil mellem afstand og genstand. Arkitekt og møbelsnedker Lasse Folke har skabt en symbolsk beholder for objekter – tiltænkt som et sansebibliotek.
I SVK’s træværksted har billedkunstner Jonas Kasper Jensen afsluttet en fire år lang undersøgelse af historie og kultur ved at skabe en træskulptur, der sætter rammen for en tværæstetisk installation, som udforsker både lyd, rumliggørelsen af malerier og træets potentiale. Perspicuus har første visning hos… Læs mere
Bjarne Werner Sørensen efterbehandler sin egen grafik, som en musiker sampler musik. Han vælger ud, stiller skarpt og blæser op. I Store Formater har han bearbejdet en serie grafiske billedobjekter, der skal indgå som del af en større separatudstilling i Nordatlantens Brygge.