Udvikling af prototyper.
Andre projekter
Billedkunstner Julie Riis Andersen udvikler i IT- og tekstilværkstedet et mønster til indersiden af sejlet på pavillonen Scissors. Hun udforsker geometriske systemer og manuelle trykketeknikker for at få mønsteret til at give det syntetiske sejl tekstur.
I tekstilværkstedet udfordrer Tina Uhrskov serigrafiens uniforme massetryk og arbejder i stedet med unikamotiver i de store silkerammer. Hun eksperimenterer med vandmætning og raklernes farveopbygning i sine iris-tryk, hvis figurer skal indgå i udstillinger i Simeons Kirke og Cobra-rummet.
Jeanette Hilligs projekt vil i alt komme til at af bestå otte skulpturer, hvoraf de fire største skal realiseres på Statens værksteder. Værkerne retter sig mod en separatudstilling på Overgaden – Institut for Samtidskunst. Billedkunstnerens arbejdsmetode består bl.a. i at kombinere alle slags materialer, objekter og maling og… Læs mere