Andre projekter
Med fokus på farver, materialer og print vil tekstildesigner Kristine Mandsberg udarbejde en tekstilkollektion til visning på kroppen i form af fysiske bekldningsdele samt visualiseringer og animerede prints og props/accessories. Skal bl.a. udstilles hos Senko studio i Viborg i efteråret 2009.
I Turboladen på Statens Værksteder for Kunst har Magnus Frederik Clausen, sammen med sine assistenter, eksperimenteret med maleri. Alle har med hver sin håndgestus, tænkemåde og handlekraft påvirket projektet forskelligt.
På Statens Værksteder for Kunst arbejder jeg med pladeteknik i ler. Jeg bygger en konstruktion af et gennemblik, et tegn, der rejser sig som skulptur, mens jeg “blot” er en håndværker, der går på arbejde. Jeg snor to halve dele af en konkret aftegning af… Læs mere