Andre projekter
Billedkunstner Ditte Knus Tønnesen arbejder i Fotoværkstedet og i Store formater på værker til en udstilling i Green is Gold i september. Arbejdet med værkerne til ”Klassiske samtaler” ligger i forlængelse af værker, Ditte har arbejdet med tidligere. Her kombinerer hun store fotoprints med trækonstruktioner,… Læs mere
Frederik Næblerød og Casper Aguila indtog Træværkstedet og Huggegården for at lave en serie nye værker og installation. Disse er lavet af restmaterialer og er til udstillingen ’Protection from Bad Weather’.
Gitte Jungersen har i lerværkstedet bygget enkle, firkantede former med et indre og et ydre, der refererer til den kendte keramiske type: beholderen. Brændingen er helt central i hendes arbejde som en transformerende dobbeltkraft, der på én gang agerer både tilblivelse og nedbrydning.