Andre projekter
Claus Rohland har opholdt sig i fotoværkstedet for at bearbejde en serie “snapshots” fra rejser i Mellemøsten, 1975-1977. Et udvalg af disse er endt i en udstilling på Davids Samling fra oktober ’22 – april ’23.
Trykteknikken fra 1700 tallet består af præcisionskrævende processer, men for Tine Becker åbner den et rum for eksperimenter med stenoverflader, laveringer i den fedtholdige tusch og bearbejdning af trykpapiret. De færdige tryk skal med på udstilling på Hillerød Biblioteks Vandrehal.
Johanne Dybdal Sigvardsen fusionerer pastel, akvarel, tegning, fotos og skulptur i en slags vævet montage. Værket skal udstilles i Asnæs, som tidligere var beliggende ved Lammefjordens inderste vig, hvor land og vand mødes.