Andre projekter
Iben Høj har arbejdet i atelier plan 3 og det lille lerværksted på en række værker til en udstilling på Johannes Larsen Museet i Kerteminde på Fyn til efteråret 2023.
I henholdsvis fotografi og tekstil samarbejder Joyce Vlaming og Rikke Nilsson om en udstilling, der fremfører en kritik af kosmetikindustriens rolle i moderne billedproduktion. Med fokus på farve- og sprogbrug undersøger de, hvad der ligger bag markedsføringen af en række kosmetikprodukter.
De to tekstildesignere, Mathilde Aggebo og Julie Henriksen, arbejder i atelieret på Plan 2 på et grundforskningsprojekt i, hvordan man kan “transformere tekstile værdier til moderne arkitektur”. Oftest bruges tekstil i arkitektur som udsmykning eller funktionelle elementer, gardiner eller gulvtæpper, der inddrages til sidst i… Læs mere