Andre projekter
Kunstnerne, Lise Kjær og Gina Hedegaard Nielsen, arbejder på at binde rødder af snor til en pop-up udstilling, som skal vises i BUNKEREN i Kongens Have. Rødderne viser den til tider ophøjede danske flora, som den ser ud nede i jorden.
I sommeren 2007 udviklede designer Jørn Bagger sammen med Sisse Degner to prototyper af hjemløsevogne på Statens Værksteder. Disse vogne bebos i dag af hjemløse. I forbindelse med at hjemløsevognene er indstillet til INDEX AWARD, og at designerne i samarbejde med SUS (Socialt udviklingscenter) søger… Læs mere
Med fokus på farver, materialer og print vil tekstildesigner Kristine Mandsberg udarbejde en tekstilkollektion til visning på kroppen i form af fysiske bekldningsdele samt visualiseringer og animerede prints og props/accessories. Skal bl.a. udstilles hos Senko studio i Viborg i efteråret 2009.