Andre projekter
Konservator, Mette Jensen, har i konserveringsværkstedet restaureret en messehagel af rød velour med sølvbroderi og sølvbånd samt to kristentøjer med tilhørende 4 huer for Klosterkirken i Roskilde.
Billedkunstnerne, Andreas Stoubye Johansen og Anna Samsøe, arbejder på en lydskulptur til en udstilling på Vejle Kunstmuseum. Lydskulpturen består af tre horn i stål, der forstærker de omgivende lyde ved Vejle Havn.
I Atelier Store Formater har billedkunstner Anne Torpe arbejdet med en række store oliemalerier. Værkerne skulle have været vist på ‘Koloristerne’ i Den Frie Udstillingsbygning, men udstillingen er desværre blevet aflyst grundet Covid-19. I stedet kan man opleve en del af malerierne hos Hans Alf… Læs mere