Konservator Filiz Kuvvetli skal restaurere et Carl-Henning Petersen maleri, der tilhører Ny Carlsberg Fonden. Maleriet måler 6×5 m og hænger pt. i DR-byen. Konservatoren skal afrense snavs og finde frem til en ny ophængningsmetode, da maleriet er uden blændramme.
Andre projekter
På Metalværkstedet arbejder billedkunstner Jørgen Carlo på en udsmykningsopgave til bostedet Rødbo i Ballerup, som er et sted for folk med vidtgående fysiske handicap. I hver af bostedets fire udendørs atriumgårde vil Jørgen installere en abstrakt, stillads-lignende og organisk skulptur i rustfrit armeringsstål, der i… Læs mere
På Statens Værksteder har Mari og Sarah arbejdet med at realisere værket ‘A Glimpse of Nature’, som skal udstilles på Biennalen for Kunsthåndværk og Design 2025.
Pia Jensen har stillet sig selv den udfordring at skabe et rum, som er ét hele og udvikle svar på, hvordan hun forbinder sin rummelige erfaring og tekstile baggrund med nye udtryk i andre materialer. Hendes mål er at skabe en udstilling, der viser værker,… Læs mere