Den danskfødte kunstner Nina Saunders arbejder på projektet “Katy leeds the convoy”. En ‘fredskonvoj’, som består af skulpturelle møbler med indpolstrede dyr. Alle møbler bliver polstret i hvidt i ‘Chesterfield-stil’, og dyrene er udstoppede dyr som f.eks. ræv, fugl mv. Projektet kommer til at indeholde op tl ni hvide møbler, som vil ‘vandre’ igennem flere rum på Horsens Kunstmuseum.
Andre projekter
Til Havebiennalen 2021 har Louis André Haugaard Jørgensen produceret værket Late Bloomer, en skulpturinstallation af stål, keramik, græs, tekstil og fotoprint.
Andrea Jespersen har arbejdet i foto og mørkekammeret samt på træværkstedet for at udvikle teknikker til gavn for fremtidige værker. Hendes processer fusionerer analogt fiberbaseret fotografi, tegning og træ.
Hos kunstner Jesper Aabille bliver klassiske smørrebrødsmadder manifesteret i akvarel og træ. Projektet udmunder i Den Illustrerede Smørrebrød Encyklopædi, som udstilles på Format Artspace i Nansensgade. Udstillingen skydes i gang med en klassisk rejemad og en lille flyversjus dertil. Jesper Aabilles projekt består i udformningen… Læs mere