Andre projekter
Louise Campbells ophold på Statens Værksteder for Kunst markerer begyndelsen på et længerevarende projekt, der tager fænomenet kærlighed under hårdhændet behandling. I projektets første fase – som bakser med spørgsmål om parforhold og tilpasning – arbejder Campbell hovedsageligt med de sarte materialer tusch, vandfarve, hvide… Læs mere
I det lille lerværksted har Kirstine Vaaben eksperimenteret med at støbe ler i forme af stof, som hun selv har konstrueret. Stoffets struktur og mønster har stor betydning for værkets endelige udtryk.
Marie Søndergaard Lolk og Anne-Mette Schultz har under opholdet på Statens Værksteder produceret nye værker til udstillingen Skald hos Simian i Ørestaden. De har bl.a. udarbejdet et antal bænke, hvor mdf-konstruktionen er tænkt til at være ‘usynlig’ holder for et polstret sæde.