Andre projekter
Frederik Næblerød og Casper Aguila indtog Træværkstedet og Huggegården for at lave en serie nye værker og installation. Disse er lavet af restmaterialer og er til udstillingen ’Protection from Bad Weather’.
Louise Hindsgavls arbejde associeres ofte med nyfortolkninger af porcelænsfigurer. På det seneste har hun dog bevæget sig ind på stentøjets domæne og i den forbindelse undersøgt glaseringens mange muligheder.
Hvad nu hvis artefakter og materialer lagrer informationer om deres omgivelser i langt højere grad, end vi er klar over? Den danske billedkunstner Johan Rosenmunthe arbejder med den tese i sin soloudstilling, der skal give publikum et tættere bånd til de objekter og materialer, de… Læs mere