Jesper Dalgaards udsmykning til Skolen ved Dybbølsbro placer sig et sted mellem funktion og æstetik i spændingsfeltet mellem skulptur og arkitektur. Inspirationen kommer af forskellige former for utopisk arkitektur.
Feb. 2026
Jeg opfatter mine skulpturer som en slags ”abstraktioner” over fremtidens bolig. De skulpturelle delelementer har en form for indre rum, bestående af forskellige trapper og plateauer. De er både fjerne science-fiction fantasier og sjove skulpturer, men også ualmindeligt udbyggede fantasiforestillinger.
De skaber rum til fordybelse og kontemplation som sprække i virkeligheden, der genererer forskydninger og nye perspektiver på og i verden.
Jeg har brugt mit ophold i metalværkstedet og Formeriet til at bygge omkring 20 metalskulpturer, 4 skulpturer i rent metal og 16 skulpturer, hvor jeg har brugt metallet til at opbygge en stabil struktur, som jeg har viderebearbejdet.









