Andre projekter
Laura Leth Meilvang har arbejdet i tekstilværkstedet henover sommeren 2014. Hun har arbejdet med at udvikle tekstiler til beklædning, hvor farveforløb og farvesammensætninger er i fokus. I den forbindelse har Laura Leth Meilvang haft brug for at arbejde med store flader og lange farveforløb. ”Jeg… Læs mere
Johanne Østervang har arbejdet med litografi i grafisk værksted til en soloudstilling til Danske Grafikeres Hus, august/september 2021.
Med fokus på farver, materialer og print vil tekstildesigner Kristine Mandsberg udarbejde en tekstilkollektion til visning på kroppen i form af fysiske bekldningsdele samt visualiseringer og animerede prints og props/accessories. Skal bl.a. udstilles hos Senko studio i Viborg i efteråret 2009.