Andre projekter
I den ene halvdel af grafisk værksted breder der sig et hav af hvide blindpræg på borde og vægge. Her arbejder Maya Peitersen på en soloudstilling til Danske Grafikeres Hus i foråret 2021.
Lydskulpturerne Daucus Tanacetum Repens er et permanent værk, under udarbejdelse for Bygningsstyrelsen til Aalborg Universitet. Værket er udviklet stedsspecifikt til et plateau og pladsrum for de studerende foran Institut for Energi på Campus Øst.
Fie Tanderups ”Gemmested bag billeder” består af en udsmykningsopgave til Malling Skoles 0.-2. klasse. På skolen er der indbygget nicher, hvormed Fie vil skabe et rum for børnene, hvor de kan gemme sig eller være mere private, hvis de har brug for det. Til det… Læs mere