Andre projekter
Trine Struwe har arbejdet i Statens Værksteders udendørs atelier, Huggegården, på en serie af skulpturer, der tager udgangspunkt i typografi. Det negative rum i vores skriftsprog som luften i o’et, bollen over å’et osv., har været omdrejningspunktet. Nærmere bestemt mellemrummene, hullerne og åbningerne.
For the project at Statens Værksteder, Gertz will primarily be working with large scaleexperimental woodcut print and monotype printing on Japanese paper and various types oflinen.
Sandra Vaka Olsen arbejder med vand, skyer og computerskærme til sin udstilling på IMO-Projects. Med vanddråbers forstørrende egenskab afslører hun den teknologiske pixelopbygning af computerens skærmbillede. Elementet vand og computerens skærm er to enheder, der i reglen ikke bør mødes. Sandra faciliterer i sine værker… Læs mere