Andre projekter
I det store fotoværksted har Frederikke Jul Vedelsby arbejdet med værker til sin kommende soloudstilling I Must See More Of You Or I Will Be Quite Sad på udstillingsstedet Shower i Seoul, Sydkorea, med åbning d. 28. august 2024.
Signe Rohardt Lund har arbejdet i metalværkstedet på en skulptur inspireret af bølgerne i Storebælt, Storebæltsbroen og andre brokonstruktioner. Skulpturen med arbejdstitlen ‘Dolphin-Bridge’ skal med på Kunsthal Kongegaardens udstilling ‘LANDING’ primo 2022.
CNC-fræseren har kørt i døgndrift til Anders Bonnesens legetøjsfabrikation af Brio-togskinner. På hver side af skinnerne indgraverer han ord fra romanen Rejse i mit kammer, så de kan sammensættes til nye sproglige spor, der skal bugte og brede sig gennem udstillingsrummet i Socle du Monde-biennalen.