Soloudstilling, LARMgalleri fra 10. april 2008
Andre projekter
På mange måder virker det passende, at Lone Haugaard Madsen skulle få ophold på konservatorværkstedet på SVK. Rummet, der er indrettet til at give gamle kunstværker nyt liv, bliver under Lones ophold fyldt ud med efterladte genstande, der kommer under kærlig behandling og sættes sammen… Læs mere
I Huggegården, metal- og træværkstedet har Lasse Gam Folke og Jakob Holmqvist arbejdet med projektet Artificielle Landskaber for at udforske, hvordan mennesket bearbejder naturen og hvilket aftryk, vi sætter på den.
Ud fra en grundlæggende interesse i montering af farve eksperimenterer Martha Kramær med farvelægning af utraditionelle lærredsformater, objekter og tekstiler, bl.a. velour. For nylig fandt hun en metode til at arbejde med akvarelblyant på vandopløseligt stof, og heraf udspringer hendes seneste projekt.