Andre projekter
Musiker, komponist og lydkunstner, Toke Odin, har på Statens Værksteder arbejdet i metal- og træværkstedet på en række instrumenter og et stativ til percussionisten Ying-Hsueh Chen.
Claus Rohland har opholdt sig i fotoværkstedet for at bearbejde en serie “snapshots” fra rejser i Mellemøsten, 1975-1977. Et udvalg af disse er endt i en udstilling på Davids Samling fra oktober ’22 – april ’23.
Eva Tind arbejder undersøgende i en konstant vekslen mellem litteratur og billedkunst. Hun er optaget af identitetsspørgsmålet og den afstand, der kan være mellem det indre og det ydre blik. Hun undersøger ofte, hvordan kultur, bevidsthed og identitet optræder, når tid, sted, placering, blik, afstand,… Læs mere