Gennem digitale forsøg og materialeeksperimenter skal arkitekt Anna Schepper arbejde på en prototype, der skal udstilles på arkitekturlaboratoriet 036 i marts måned.
Andre projekter
I Turboladen på Statens Værksteder har Silas Inoue arbejdet på en soloudstilling til Horsens Kunstmuseum med titlen Lower Lifeforms. Titlen udspringer af Inoues grundlæggende interesse for at arbejde med levende organismer.
Hvornår bliver et billede til et billede, og hvornår er et tegn et tegn?Veronica Rigét udforsker grænsefeltet og overgangene mellem niveauer af betydning og figuration i en serie nye grafiske værker, der skal udstilles hos Danske Grafikere i efteråret 2024.
Siska Katrine Jørgensen arbejder med relationen mellem form og materiale, og hvorledes de to elementer kan rearrangeres sprogligt og skulpturelt. Hun anvender genstande og omstændigheder fra dagligdagen og industrien, hvorpå hun gennem logiske overvejelser, definitionsspørgsmål og materialeundersøgelser ønsker at forskyde forståelsen af det, vi tror,… Læs mere