Gennem digitale forsøg og materialeeksperimenter skal arkitekt Anna Schepper arbejde på en prototype, der skal udstilles på arkitekturlaboratoriet 036 i marts måned.
Andre projekter
Charlotte Troldahl beskæftiger sig med videokunst og er især optaget af astronomiens underfundige univers. Hun har med ”Klædeskabelse” skabt et samspil mellem elementært håndværk og nogle mere uhåndgribelige, astrofysiske film. Hun har omhyggeligt udvalgt tre antikke træskabe og installeret video i dem. Der er et… Læs mere
Maj-Britt Boas soloudstilling Sommerfuglesaksen er et personligt projekt, som tager afsæt i et barndomsminde. Jan. 2015 Omdrejningspunktet for projektet er måden, hvorpå erindringer opleves, og Maj-Britt forsøger at gestalte erindringstemaet i forskellige medier og materialer. Projektet har afsæt i overvejelser omkring, hvad erindringer egentlig er,… Læs mere
Søren Thygesen er optaget af det negative rum i den tredimensionelle montre. Under et ophold i Turboladen har han undersøgt det nærmere ved hjælp af det nye keramiske materiale: Keramisk Beton.