Gennem digitale forsøg og materialeeksperimenter skal arkitekt Anna Schepper arbejde på en prototype, der skal udstilles på arkitekturlaboratoriet 036 i marts måned.
Andre projekter
I tekstilværkstedet udfordrer Tina Uhrskov serigrafiens uniforme massetryk og arbejder i stedet med unikamotiver i de store silkerammer. Hun eksperimenterer med vandmætning og raklernes farveopbygning i sine iris-tryk, hvis figurer skal indgå i udstillinger i Simeons Kirke og Cobra-rummet.
Møbeldesigner, Nikolaj Steenfatt, har opholdt sig i træværkstedet for at producere sit bidrag til møbelmessen NeoCon 2021.
I Atelier Plan 2 har Karin Hald forberedt materiale til en tekstbaseret performance. Denne er bygget på arbejde med en række performere og en daglig læse- og skrivesession.