Andre projekter
Lea Porsager skal bygge den fysiske del af en installation til dOCUMENTA(13) i Kassel. Projektet tager udgangspunkt i Monte Verità, “Sandhedens Bjerg”. Monte Verità ligger i syd Schweiz, ved den lille by Ascona. Siden begyndelsen af det 20. århundrede har bjerget dannet ramme om mange forskellige… Læs mere
Hvordan er det muligt at lave en gravkiste, der ses som et møbel med et let og svævende udtryk, som samtidig er lavet af bionedbrydelige materialer og udstråler godt håndværk?
Jorden er Giftig er et kunstnerisk formidlingsprojekt af Cecilie Esper og Christina Ahm aka agenda arkitekter. Projektet oprenser jordforurening med solsikker og undersøger det æstetiske potentiale i tungmetaller fra forurenet jord.