Andre projekter
I samarbejde med Birgitte Due Madsen skaber Jonas Trampedach et sidebord med en ikke-centreret roterende top. Ballast bordet er ideelt til brug i lounge situationer. Tre forskelligt proportionerede rør dikterer geometrien af bordet.
Til udstillingen ‘Distant Sky’ hos det kunstnerdrevne udstillingssted OK Corral har Rune Bering konstrueret en række skulpturelle monumenter fra en alternativ fortid. Værkerne er aftryk af fysiske komponenter fra digitale enheder og dermed en slags fremtidige fossiler.
Annette Juel er medlem af kunstnersammenslutningen Pro, som har en udstilling i Rundetårn med temaet “Tårne” eller “Spir” i oktober/november 2012. Hun opholder sig derfor pt. i flere af SVKs værksteder for at bygge tårne af forskellige metaller og træ. Annette er oprindeligt væver, men har… Læs mere