Andre projekter
Stine Ljungdalhs kunstneriske arbejde tager form som en art alkymistisk teater, hvor hun kan undersøge og stille spørgsmål til de etablerede ideer om verden. De enkelte værker udarbejdes så småt hos SVK. Aug. 2015 Stine Ljungdalh har skabt en parallel til vores virkelighed kaldet ZONEN.… Læs mere
Kirsten Justesen forbereder en delvis retrospektiv udstilling i kombination med nye arbejder til Randers Kunstmuseum i 2013. Ældre arbejder samles og repareres, herunder større gibsarbejder og metalarbejder. De nye arbejder vil være fotografiske optagelser af installationer med kroppen som omdrejningspunkt i staged enviromnemts.
Signe Fensholt arbejder i det Lille lerværksted på en række keramiske tableauer i porcelæn. Projektet undersøger samspillet mellem to formgivningsprincipper: det intenderede design og den selvskabte form.