Andre projekter
Mette Kit Jensens udviklingsprojekt, Street Smart, ligger i forlængelse af et researcharbejde, hun har foretaget i Paris over de seneste år. I modens hovedstad har hun interviewet nutidens “dandyer” om, hvad det vil sige at posere i byrummet.
Honey Biba Beckerlee har før været optaget af at kombinere videnskab og kunsthåndværk og fx “knyttet kaosteori” og “vævet kvantemekanik”. På dette ophold har hun udviklet en serie vævninger under temaet ”time warp”.
Anne Brandhøj er uddannet møbeldesigner, men arbejder i sit virke som designer ligeledes med en skulpturel praksis. På Statens Værksteder har hun skabt en serie af skulpturelle objekter, som på forskellig vis udfordrer revnedannelser og spændinger i skiver af massivt træ. Målet har været at… Læs mere