Billedkunstner Rikke Ravn Sørensen skal under sit arbejdsophold på Statens Værksteder opbygge værker til en separatudstilling hos skulpturi.dk i september 2010. Det centrale værk er en stor sammensat figur, som er opbygget af vinduer og vægelementer, og kunstneren skal både samle dette værk og udvikle det under arbejdet, ligesom hun skal arbejde med flere værkers indbyrdes forhold.
Andre projekter
Til sin bænk Hyōmen har Rasmus Fenhann arbejdet med en tredimensionel struktur i siddefladen. CNC-fræseren giver ham en præcis udskæring, men maskinen er blot første trin i en række forarbejdninger, hvor Rasmus både bruger ziehklinge, specialdrejede pudseklodser og japanske fiberbørster til at tilpasse overfladen.
Britt Smelvær er behændig bruger af de forskellige grafiske teknikker, og med dette ophold har hun som den første benyttet SVFKs nye serigrafiværksted til at producere værker til udstilling i Å-Galleriet, Frederiksværk, 7. oktober – 7. november 2020. Okt. 2020 I min forrige periode på… Læs mere
I 2020 havde Anne Bjørn et ophold på Statens Værksteder, hvor hun producerede en hel del vævede lag. Nu har hun været tilbage for primært at montere og samle alle lagene til tekstilinstallationerne ’Lag møder lag – It’s all Included’ og ’Fald – gult slør’.… Læs mere