Andre projekter
SUNDBY PORTALER består af 3 skulpturelle og serielle værker, designet og produceret af kunstnerne Bonnie Hvillum og Louis Alderson By-Thell i samarbejde med Områdefornyelsen Sundby og Københavns kommune.
Hvordan sikrer man en arkitektur, som er levedygtig, demokratisk og grundlagt på historisk og godt håndværk? Danske Emil Roman Frøge og taiwanske Jesse Yang fra tegnestuen Archival Studies har på SVK lagt et både sympatisk og teknisk højt niveau for dagen med deres projekt A… Læs mere
I 2024 arbejdede Sara Martinsen intensivt med både research og værkproduktion på Statens Værksteder i 7 uger med henblik på at klargøre sin udstilling ’Rooted Potential’ til Officinet hos Danske Kunsthåndværkere.