Igennem en måned får atelieret ‘Store formater’ i Gammel Dok pakhus en helt ny funktion. I en kortere periode er lærreder og billedkunst nemlig skiftet ud med den levende scene, når stykket “Blodets bånd’ om Marie Krøyer opføres i det højloftede rum.
Andre projekter
Under sit ophold på Statens Værksteders metalværksted har Laurits Gulløv arbejdet på fire aluminiumsskulpturer, der indgår i udstillingen ”Tools to line the curved” på udstillingsstedet OK Corral.
Lotte Fløe Christensen arbejder på bogen ’Frost Heave’, der skal udkomme på fotobogsforlaget Disko Bay Books i 2025.
Jesper Dalgaard har arbejdet med at udvikle sin praksis fra det keramiske over i et mere robust materiale som metal. Han har derfor opholdt sig i metalværkstedet og udendørsatelieret Huggergården for at eksperimentere med diverse emner inden for metal.