Andre projekter
I grafikværkstedet har de to billedkunstnere Lise Urskov og Mazja Hillestrøm skabt nogle værker, der forener hver deres kunstneriske udtryk gennem en lag-på-lag-teknik inspireret af børneleg. Dynamiske Flader bliver en del af sommerudstillingen 2018 hos Galleri Christoffer Egelund.
Projektet Home – The Terrible Beauty of Unbelongning er et hæklet billedtæppe på knap 3 meter udført i atelier plan 3 og på metalværkstedet. Værket er et samarbejde mellem billedkunstner Suada Ada Demirović og hendes mor, Murveta Bacevac. Sammen har de kortlagt, hvor i verden store… Læs mere
Lerværkstedet er for tiden forvandlet til et botanisk laboratorium. Keramiker Lise Seier Petersen udvikler værker til en udstilling på CLAY med kunstnergruppen Atrium. Hun arbejder med stentøjsler, blåler, pibeler, hvede og ris. Hun fokuserer på materialernes indbyrdes samspil, på proces, tid og den organiske forandring.