Byrumsprojekt i Mimersgadekvarteret på ydre Nørrebro.
Andre projekter
I det lille lerværksted har Camilla Thorup lavet flere keramiske skulpturer. De skal vises dels på Galleri Specta i København og dels på CLAY Keramikmuseum i Middelfart.
Tre måneder arbejdede designeren Kristian von Bengtson på Statens Værksteder for Kunst. Han brugte opholdet på at udvikle en prototype af et møbel til fremtidens rumhotel – en prototype, der er resultatet af nogle helt særlige specifikationer og materialefordringer. Men de krav afskrækkede ikke rumdesigneren – tværtimod. 5… Læs mere
Malene Nors Tardrup har haft ophold på træværkstedet for at producere rammer til en udstilling med titlen Nye Landskaber i Smallspace på KH7artspace i Aarhus – et kunstnerdrevet udstillingssted med fokus på eksperimenterende udstillingsformater.