Andre projekter
Med projektet “Impressions” har Anna Ørberg og Stephanie Bech arbejdet med grafiske metoder på en malerisk facon. Med medier, der oftest benyttes til at skabe editioner, og som er opfundet til at distribuere billeder bredt, har de skabt store unikaværker på lærred.
Honey Biba Beckerlee er billedkunstner og har de seneste par år arbejdet med digital teknologi i en posthuman undersøgelse af, hvordan teknologien og naturen skaber hinanden og os i den antropocæne tidsalder.
Turboladen danner rammerne om Kasper Akhøjs omfangsrige værkproduktion, der består af både skulptur, installation og projektion med lyd. Jun. 2015 Gennem seks måneder opholder billedkunstner Kasper Akhøj sig i Turboladen, hvor han forbereder værker til tre store udstillinger, der alle finder sted i 2015. To… Læs mere