Jørgen Carlo Larsen skal arbejde på en permanent skulptur/udsmykning til Københavns Universitets nye forskningsbibliotek på hjørnet af Øster Farimagsgade og Gothersgade.
Andre projekter
Camilla Nørgård har arbejdet i Turboladen på en udsmykning til Bispebjerg Hospital. Konkret kommer udsmykningen til at folde sig ud over foyeren og et wayfinding loopsystem med 14 nedslag, der består af indlæg i gulv, vægge og skulpturelementer. Det første, man møder, er gelænderet, som… Læs mere
På Statens Værksteder har billedkunstner Morten K. Jacobsen arbejdet på værker til sin aktuelle soloudstilling Nivå på Møstings Hus på Frederiksberg. En udstilling, der bruger en konkret kontekst æstetisk. Morten K. Jacobsen boede i den nordsjællandske provinsby fra 1984 til 1993 – en tid, hvor… Læs mere
– et udviklingsprojekt på TC2 væven I væveværkstedet eksperimenterer Mette Høyen Andersen med vævning, der i et abstrakt sprog af mønstre involverer landskaber, tekst, teknologi, arkitektur og hverdagens indretninger.