Andre projekter
Tekstildesigner, Else Kallesøes projekt er udviklet i tekstiltrykværkstedet med store trykrammer i formatet 60×100 cm. Projektet er nøje planlagt i kompositioner og afgrænsning af farvesammenstillinger.
Billedkunstner Louise Hedegaard Madsen arbejder med skulpturer og installationer, der kredser om temaerne identitet og begær. I december havde hun ophold på Statens Værksteder for at skabe værker til gruppeudstillingen Now you see it, now you don’t på Weserhalle i Berlin. Til maj kan værkerne… Læs mere
Hvordan kan rå grundstoffer blive til et kunstnerisk projekt? I mørkekammeret arbejder billedkunstner, Nicolai Howalt, på en ny serie af værker, der metodisk placerer sig mellem ætsning og fotografisk proces. Han arbejder frem mod udstillingen, Metals & Elements, der åbner i Viborg Kunsthal i december 2016.