Emil Saltos ophold skal bruges til fordybelse i og frembringelse af nye værker til en international bogudgivelse på Revovler Publishing, Berlin. De nye værker danner samtidig udgangspunkt for Emil Saltos kommende soloudstilling. Bogen er en monografi/artist book, der kommer til at indeholde hans fotografiske værker fra de seneste år og nye værker skabt direkte til udgivelsen. Bogen er tænkt som en helhed, hvor værker, tekst, og layout opstår i en processuel synergi mellem kunstner, grafiker og tekstforfatter.
Andre projekter
Trine Struwe har i foråret 2023 arbejdet med en gruppe skulpturer til Roskilde Festivalens kunstprogram.
Arkitekt, Else-Rikke Bruun, og billedkunstner, Malene Bach, arbejder på at videreudvikle projektet Foldable Sidetable, der oprindeligt blev udført til åbningsudstillingen af design- og kunstgalleriet SUPEROBJEKT i 2013.
Billedkunstner, Maja Gade Christensen, arbejder på en soloudstilling bestående af installation, træsnit og fotografi. Alle tre dele udtrykker en bevægelse mellem mørke og lys.