Den danskfødte kunstner Nina Saunders arbejder på projektet “Katy leeds the convoy”. En ‘fredskonvoj’, som består af skulpturelle møbler med indpolstrede dyr. Alle møbler bliver polstret i hvidt i ‘Chesterfield-stil’, og dyrene er udstoppede dyr som f.eks. ræv, fugl mv. Projektet kommer til at indeholde op tl ni hvide møbler, som vil ‘vandre’ igennem flere rum på Horsens Kunstmuseum.
Andre projekter
I foråret 2009 har væver Anne Mette Larsen været på en måneds cykeltur gennem Ukraine for at lade sig inspirere af beton. Rejsen er finansieret gennem et rejselegat fra Statens Kunstfond og skal efterfølgende munde ud i udstillingen “Auf der anderen Seite #2” En del… Læs mere
I metal- og træværkstedet samt atelier plan 2 har billedkunstner, Amitai Romm, arbejdet på en soloudstilling til Spike Island i Bristol, UK. De nye værker indgår i en serie med titlen Parable, som Romm har arbejdet på siden 2016.
Med inspiration fra værket En rytter tager Blålys afsæt i arbejdet med kønsstereotyper. Ved at sammenligne proportionerne i udvalgte af Danmarks nationalsymboler såsom skulpturer i det offentlige rum, ønsker Kate Skjerning at tydeliggøre nogle af de værdier, der er blevet værdsat i vores samfund gennem… Læs mere