Charlotte Erckraths værk er en stedsspecifik installation til udstillingsstedet Modtar projects i København. Unstable Mechanisms handler om erindringen af rum. En imaginær scene gentages og orkestreres af ustabile mekanismer, som reagerer på brugerne af udstillingsrummet. De kropslige fornemmelser af et punkt i tid og rum bliver i Charlotte Erckraths projekt erstattet af en repræsentation: trykkets ændring, trinenes vægt, og øret, der opfanger gulvets bevægelse. Disse fænomener undersøges, dissekeres og artikuleres som begivenheder i en serie af mekaniske og pneumatiske elementer. Installationen udfolder erindringen som en reaktion på tilstedeværelsen af en faktisk beskuer i projektrummet.
Andre projekter
Jessie Kleemann arbejde under dette ophold med flere projekter, herunder på værket ”Slæden på vej” som krævede flere hjælpere under processen. Fra idé til at finde den rigtige design-udvikler til bygningen af selve værket.
Billedkunstner, Augusta Atla, arbejder i Store Fotoværksted på værker, der skal udstilles i Viborg Kunsthal fra maj – august 2016.
Sonja Strange har på Statens Værksteder arbejdet med projektet Blodsten – et stedsspecifikt værk til udstillingen ’Tilbage til Rødderne’ på Sorø Kunstmuseum fra 19. maj – 11. september 2022.