Konservering af kort over Åmosen tilhørende Vestsjællands Amt. Konserveringen udføres af Det Kongelige Biblioteks Bevaringsafdeling.
Andre projekter
Kaspar Sivertsens projekt tager udgangspunkt i spørgsmålet, kan kunstig intelligens overtage kunstnerens job?
Anne Dorthe Vester og Maria Bruuns projekt “Objects of Use vol.2” er en materialeundersøgelse og eksperimenterende videreudvikling af en tidligere konstellation. Maj 2015 Arkitekt Anne Dorthe Vester og designer Maria Bruun er tilbage på SVK for at eksperimentere med forskellige materialer og teknikker til videreudvikling af… Læs mere
I projektet My Plant Teacher dykker tekstildesigner, Tina Ratzer, ned i den sydafrikanske plante Lobster Bush (Coleus Neochilus). På baggrund af dens iboende kvaliteter vil hun skabe et tekstilt værk til udstilling.