Eksperimenter med grafiske prints (min. 50×65 cm) og tilhørende tegninger.
Andre projekter
Lone Haugaard Madsens værker indeholder altid en analytisk præget stillingtagen til de omgivende forhold; tidligere har hun beskæftiget sig med direkte betragtninger af selve udstillingsrummet, akademikonteksten eller et historisk drejet blik på det at udstille, mens hun de sidste fem år har bevæget sig over… Læs mere
Til udstillingen “We Should Meet In Air” arbejder Johanne Helga Heiberg på en serie tekstilværker, der alle er udført i rå, ubleget stout med påsyede motiver i sorte og blå sting. Arbejdet med broderierne foregår på symaskine og ved at ri i hånden.
Tekstildesigner, Marie Hugsted, har i tufteværkstedet arbejdet med værket GUUL til en udstilling hos det tekstile laboratorium, KONTEMPO, okt/nov 2020.