Andre projekter
Til udstillingen “We Should Meet In Air” arbejder Johanne Helga Heiberg på en serie tekstilværker, der alle er udført i rå, ubleget stout med påsyede motiver i sorte og blå sting. Arbejdet med broderierne foregår på symaskine og ved at ri i hånden.
I metalværkstedet har Birgitte Due Madsen og Jonas Trampedach arbejdet videre på rammerne til deres gipsrelieffer. Med en opkvalificering af deres loddeteknik og en videreudvikling af valsningerne har de skabt nye stærke rammekonstruktioner – og fundet stabiliserende løsninger til de første skitser.
Da covid-19 ramte var tekstildesigner, Tatiana Andersen Camre, i Danmark. Det skulle have været et kort visit og derpå tilbage til Sicilien, hvor hun har tilbragt længere perioder de senere år. Der endte med at gå adskillige måneder, før det var muligt at rejse igen.… Læs mere