Andre projekter
Johanne Dybdal Sigvardsen fusionerer pastel, akvarel, tegning, fotos og skulptur i en slags vævet montage. Værket skal udstilles i Asnæs, som tidligere var beliggende ved Lammefjordens inderste vig, hvor land og vand mødes.
Det er et nervepirrende øjeblik, når man efter flere måneder ved væven endelig kan tage sit stof af maskinen og se det i sin helhed. Det fortæller Stine Skytte, der har været på væveværkstedet i fire måneder for at eksperimentere og lave tekstilprøver, som nu… Læs mere
Lisbeth Bank har arbejdet i Huggegården og på træværkstedet med at fremskrive værdien af kompost og at gøre den synlig både ved placering og fremtoning. Til formålet har hun skabt tre mere eller mindre monumentale kompostbeholdere.